Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2020 Yılı

Devlet ve özel sektörde 2020 yılı anestezi teknikeri maaşları ne kadar sorularına cevap veriyoruz.

Devlet memuru olan veya özel sektörde çalışan bir anestezi teknikerinin maaşı arasında farklı etmenlere göre fiyat farkı bulunmaktadır. Özel sektörde yeni başlayan bir anestezi teknikeri asgari ücret alabiliyorken, senelerini hizmet sektöründe geçirmiş bir tekniker devlet memurundan fazla maaş alabilir.

Devlette alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Anestezi teknikerleri, sağlık hizmetleri sınıfında memurlardır. Doktor, hemşire, anestezi teknikeri ve benzeri sağlık hizmeti verenler için ücretler ise ek ödemelere göre belirlenmektedir. Devlet memuru olan bir anestezi teknikerinin maaşı; sabit ek ödeme dışında döner sermaye, varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti eklenerek hesaplanır buda memuriyet kademesine bağlı olarak ortalama aylık 3000 - 5000 ₺ arası bir maaşa tekabül eder. Tabi anestezi teknikeri olarak atandıktan sonra bir lisans programı tamamlarsanız ve çalıştığınız devlet kurumuna mezun olduğunuz diplomayı verirseniz maaşınız da belirli bir artış olacaktır. Ayrıca diğer memurlar gibi enflasyon oranına göre yapılan zam miktarıyla maaşınız her yıl artış gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yeni mezun olan bir anestezi teknikeri devlet memurluğundan ortalama 3500 ₺ alıyor diyelim. 25 senelik hizmeti olan anestezi teknikeride hizmet yılı, eş ve çocuk yardımı ile ortalama 4500 ₺ maaş alacaktır. (Maaşlar 0-600 arası değişebilir ve nöbetler hariç rakamlardır.)

Özel sektörde alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Özel hastaneler, maaşları hastanenin ödeme ve maaş politikasına göre belirlemektedir. Yeni başlayan bir anestezi teknikerine de hemen 6000 - 7000 ₺ de vermezler bu hayalleri unutun. (Tabi hastane sahibinin oğluysanız sıkıntı yok.) Yeni başlayan bir anestezi teknikeri ortalama 2700 ₺ civarlarında bir maaşla işe başlarlar. Anestezi teknikerliğinde mezun çoğalmaya başladığı için asgari ücrete kadar düşülüp, asgariden maaş veren özel hastaneler çoğalmaya başladı. Neyse ilk başlayana verilen 2700 ₺ maaş tecrübeye ve hizmet süresine göre değişebilmektedir. Yine maaş ödemelerinde varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti maaş oranını belirler. Maaşın zamlanarak yükselmesi aynı özel hastanede yıllarca çalışmakla mümkündür. Örneğin 2700 ₺ ile işe başladınız ve maaşınıza her yıl 200 ₺ zam aldınız. 10 yıl sonra sadece her yıl aldığınız zamlar 2000 ₺ ediyor. Yani 10 yıl sonra 4700 ₺ maaş alabilirsiniz. (Nöbet, eş ve çocuk yardımı ücretleri dahil değildir.) Bu örnek de sadece yıllık 200 ₺ zam aldığınızı varsayarak bir hesap yaptık daha fazlada alabilmeniz mümkün. Sonuç olarak yüksek maaşları alabilmenin tek yolu kalıcı olabilmekte. Tabi hastanelerde buna bağlı olarak bu kadar maaş vermemek adına sürekli çalışanlarını değiştirmekte. Burada en belirgin özellik yine tecrübe oluyor. İşi biliyorsanız çalıştığınız kurum 5000 - 10000 ₺ nin derdine düşmez sizide bırakmaz. Nöbet ücretleride hastaneden hastaneye değişebiliyor bundan dolayı nöbet ücretleriyle ilgili bişi söylemek çok zor. Özel sektörde kendinizi geliştirmeniz ve aranan eleman olmanızla birlikte istediğiniz maaşlarda iş bulmanız mümkündür.