Anestezi Teknikeri İnternet Sitesi
  • 22 Ocak 2020 Çarşamba

Anestezi Nedir? Anestezi Türleri Nelerdir?

Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyumsuzluk" demektir.

Anestezi, ameliyat ya da herhangi bir cerrahi müdahale öncesi, vücudun bütününün veya belli bir kısmının yapılan uygulamalarla geçici olarak ağrıya duyarsız hale getirilmesidir.

Kaç türlü anestezi vardır?

Genel Anestezi: İlaçlar yardımıyla tüm duyu algılamalarının ortadan kaldırılmasıdır. Genel anestezi altında hastanın bilinci tam kapalıdır. Genel anestezi uygulamalarında genel anestezik denilen ilaçlar kullanılır. Bunlardan venöz damar içinden verilenlere intravenöz anestezikler (İV anestezikler) ve solunum yoluyla verilenlere ise inhalasyon anestezikleri denmektedir.

Genel anestezide 3 komponent (öge) söz konusudur.

Bunlar;

- Ağrıyı önlemek (Analjezi),
- Bilinç kaybı veya hafıza kaybı (Amnezi),
- Kas gevşemesi.

Genel anestezide amacımız uygun cerrahi koşullar ve hastanın güvenliğini sağlamaktır.

Bölgesel Anestezi: Ameliyat yapılacak bölgedeki ağrı duysunu taşıyan sinirlerin yakınına, lokal anestezik adı verilen ilaçların, iğneyle enjekte edilerek sadece o bölgenin (o kısmın) duyularının ortadan kaldırılmasıdır. Spinal, epidural, caudal, kombine spinal-epidural, sinir bloğu vb. gibi çeşitleri vardır.

Örneğin sezaryen (sectio, C/S veya C/S Abdominale) cerrahi girişiminde belden aşağısının uyuştulması için spinal anestezi yapılabilir.

Lokal Anestezi: Küçük cerrahi girişimlerde vücudun belli bir bölgesinin ilaç yardımıyla uyuşturulmasıdır. Genel anesteziden farkı hasta uyanıktır.

Örneğin tırnak çekimi ameliyatında belli bir bölgenin uyuşturulması için lokal anestezi yapılabilir.

Anestezi Nedir?, Anestezi Türleri, Genel Anestezi, Bölgesel Anestezi, Lokal Anestezi, Spinal Anestezi, Epidural Anestezi, Caudal Anestezi,

Anestezi Teknikeri İnternet Sitesi

Bu internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, video ve fotoğrafların her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.